Belga kutatók új endometriózis patkánymodellt fejlesztettek ki.
Cikküket az “International Journal of Molecular Sciences” folyóirat publikálta.
Ez a modell eszközt jelenthet a kutatók számára az endometriózis különböző tüneteinek kezelését szolgáló potenciális új módszerek kidolgozására, ideértve az egyik legkínzóbb tünetet, a krónikus kismedencei fájdalmat is.
Az endometriózis egy krónikus állapot, amely körülbelül minden nyolcadik termékeny korú nőt érinti. A betegség számos szerteágazó tünetet okoz, ebből legjobban a krónikusan fennálló kismedencei fájdalom befolyásolja legjobban az érintett nők életminőségét.
A jelenleg rendelkezésre álló kezelések nem jelentenek hosszútávú megoldást, a hormonális kezelés és a műtét után a tünetek gyakran idővel visszatérnek.
Ebben a tanulmányban Dr. Joris Vriens és csapata kifejlesztett egy új patkánymodellt, és tesztelte azt endometriózissal összefüggő fájdalom szempontjából.
A patkányok méhe nem változik ugyanúgy a ciklus során, mint az embereké, illetve ők nem is menstruálnak, tehát náluk magától nem alakul ki endometriózis. Tehát új modelljüket tesztelni tudják, a kutatók először mesterségesen endometriózist hoztak léte a patkányokban.
Endometriózis szöveteket injektáltak egy csoport állat hasüregébe. Ennek eredményeként új erek és idegrostok képződtek a befecskendezett szövet körül, és az endometrium elváltozásai kialakultak, hasonlóan ahhoz, ahogy ez a folyamat a nőkben lejátszódik.
Két csoport patkányt hasonlítottak össze: az endometriózisos és nem endometriózisos állatokat.
Amikor összehasonlították a két csoportban lévő patkányok a testtömegét és testtartását, a kutatók jelentős különbségeket állapítottak meg.
Az endometriózisos patkányok szignifikánsan kevesebb súlyt szedtek fel az eljárást követő két hét alatt, mint a kontroll állatok. Ez a különbség a kísérlet teljes három hónapja alatt fennmaradt.
A kutatók azt is megállapították, hogy az endometriózisos patkányok lényegesen több időt töltöttek mind a négy mancsukon, és testtömegüket jobban eltolták az első mancsukra, összehasonlítva a kontroll állatokkal, ami arra utal, hogy folyamatos fájdalmaktól szenvedtek, viszont a vizsgálat alapján nem mutattak több szorongást és stresszt a kontroll állatokhoz képest.
A korábbi vizsgálatokkal ellentétben itt a kutatók szerint a neuropeptides kiegészítők nem voltak hatással az endometriózissal összefüggő fájdalomra.
Korlátok:
“Patkánymodellt dolgoztunk ki az endometriózisra” – írták a kutatók, de megjegyezték, hogy modellből nem vonható le következtetés az endometriózisos betegek termékenységi problémáit tekintve, illetve ez a vizsgálat nem alkalmas arra sem, hogy tünetekkel nem rendelkező betegeket modellezzen.
Forrás: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32230898
Iratkozz fel az Endomailre- minden héten jönnek a legfrissebb infók, programok, hírek, kutatási eredmények, letölthető munkafüzetek, ajándék endometriózis diétás receptek és nyereményjátékok!
ÚJDONSÁG!
Női EgészségKlub ITT
Leave a Reply