Napjaink legfontosabb egészségügyi kihívása a COVID-19 járvány, de a pandémia végett az élet nem állhat meg teljesen. Vannak olyan páciensek, akiknek sürgős, elmaradhatatlan beavatkozásra lehet szüksége. Endometriózis betegek esetében is volt olyan laparoszkópia, ami nem tűrt halasztást. E tekintetben elengedhetetlen az egészségügyi szolgáltatók, orvosok, aneszteziológusok, asszisztensek, nővérek lehető legnagyobb biztonságának megteremtése. Az Orvosok Határok Nélkül szakemberei beszámoltak arról, hogy az összes megelőző méréstől függetlenül az összes olasz COVID-19 eset közel nyolc százaléka olyan egészségügyi szolgáltató, emiatt ők teszik ki az egyik legmagasabb kockázatú csoportot. Ennek a csoportnak a védelme kiemelkedően fontos.
Az összes olyan egészségügyi szolgáltató, aki közvetlenül érintkezik a CoVID-19-es betegekkel, az Amerikai Betegségkezelő Központ szerint veszélyben van, mivel a köpet, a szérum, a vér, a széklet és kilélegzett levegőmolekulák mind a vírus átvitelét okozhatják. Emiatt az orvosoknak, nővéreknek személyi védőeszközt kell viselniük, maszkot, gumikesztűt és overallt. Úgy tűnik, hogy az aeroszol-generáló eljárások, például intubálás, extubálás, noninvazív szellőztetés és az aeroszoloknak való kitettség még további magas kockázattal járnak. Az aneszteziológusoknak, a radiológusoknak, a nőgyógyászoknak és a sebészeknek folytatniuk kell az akut, sürgős, nem halasztható műtéti beavatkozásokat, illetve világra kell segíteniük a koronavírusos kismamák gyermekeit is, ha császármetszés szükséges, tehát a munka nem állhat le. Egyelőre a COVID-19 pozitív betegeknél a laparoszkópos műtét egészségügyi személyzetre gyakorolt kockázatának mértéke nem ismert.
Nemrégiben közzétették a COVID-19 pozitív betegekben a laparoszkópos műtét biztonságáról szóló nemzetközi együttműködési tanulmányt a JMIR Public Health and Surveillance -ben, hogy áttekintést nyújtsanak a terjedés lehetséges útjairól, és összefoglalják a laparoszkópiás vírusfertőzés kockázatainak irodalmát. A tanulmány célja az akut laparoszkópos műtét irányelveinek összeállítása volt a COVID-19 betegekben.
Robert Adrianus de Leeuw és munkatársai 267 teljes szöveget vizsgáltak át, végül 84 publikációt vettek be a kutatásba, amelyek közül 14-ben a SARS-CoV-2 tárgyalására került sor. Az potenciális fertőzési útvonalak alapján a következő kérdések kerültek megválaszolásra:
- a műtőben lévő nyomás hatása a terjedés kockázatára,
- kiegészítő kockázat az intubálás és az extubálás során,
- a füstelvezetés hogyan hat a COVID-19 terjedési esélyeire a laparoszkópos műtét során
- a COVID-19 pozitív betegektől származó szövetek eltávolításának hatása
- a hasi alvadás során a levegőben potenciálisan fertőző molekulák képződése.
Lehetséges megoldások
- meg kell fontolni a nagynyomás kikapcsolását, alacsony nyomású műtők létrehozását
- elkülönített műtőszobák létrehozása kizárólag a COVID-19 betegek sürgősségi műtétei számára
- át kell gondolni a füst elvezetését annak megakadályozása érdekében, hogy az szabadon maradjon a légtérben; ezenkívül speciális eszközöket kell használni a kibocsátott CO2 szűrésére
- logikus gondolkodás a műtét közben, a szövetek eltávolítása közben is az orvosi személyzet védelme érdekében
- ha szükséges, az orvos ne habozzon inkább növelni a hason ejtett bemetszést, ahelyett, hogy növelné a vírus terjedésének kockázatát
- személyes védelmi eszközök használata
Konklúzió
„Úgy tűnik, hogy nincs ok a sürgősségi laparoszkópiák halasztása, azonban figyelni kell a legfrissebb vizsgálatokra, és csak akkor ajánlott a laparoszkópia elvégzése, ha a COVID-19 pozitív betegek műtéti halasztásának lehetséges kockázata miatt ez szükséges. Globális erőfeszítések történnek arra, hogy a COVID-19 betegek műtéti tapasztalatairól és eredményeiről szóló beszámoló minél szélesebb körből elérhető legyen, műtéti és eredeményekett illető tapasztalatok olvashatóak a globalsurg.org/covidsurg weblapon „- nyilatkozták a szerzők.
A cikk forrása: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32406853
További érdekes hírekért, kutatási eredményekért, endometriózis diétás receptekért és információkért iratkozz heti levelemre, az Endomailre!
Bejelentkezés konzultációra ITT
Árvai Nóra szakpszichológus, perinatális szaktanácsadó, életvezetési- és táplálkozási tanácsadó, szakíró
A szerző könyvei ITT elérhetőek
Leave a Reply