Nagyon fontos témával készültem Nektek. Rengeteg tévhit kering a diabéteszről és az inzulin rezisztenciáról endometriózis kapcsán. Legtöbben sajnos mind a mai napig keverik az endometriózis és a PCOS (policisztás ovárium szindróma) tüneteit, jellegzetességeit. Fontos ezt helyre tenni, így a legelejéről kezdjük.
Bizonyára ismerősen cseng mindenkinek, hogy van 1-es és 2-es típusú cukorbetegség. Az 1-es típusú diabétesz általában már fiatal gyerekkorban jelentkezik, a tünetek igen intenzívek lehetnek. Állandó, kínzó szomjúságérzet, gyakori vizelés, fokozódó éhségérzet mellett is fennálló fogyás, száraz bőr… Az 1-es típusú diabéteszes betegek nem rendelkeznek megfelelő mennyiségű inzulinnal, ezért számukra csak az élethosszig tartó diéta és a szigorúan kontrollált, kívülről adagolt inzulin jelenti a megoldást.
A 2-es típusú cukorbetegség később kerül diagnosztizálásra, és a diagnózis idején a betegség már jó pár éve fennállhat. Figyelmeztető jelek lehetnek a különböző szénhidrát-anyagcsere zavarok.
Ők a betegség elején még rendelkeznek kellő mennyiségű inzulinnal, viszont az inzulin célsejtei nem reagálnak megfelelőképpen az inzulin vércukor csökkentő hatására. Ez az úgynevezett inzulin rezisztencia. Inzulin rezisztencia esetén , ha nem változtatunk az étrendünkön és szokásainkon, egyenes út vezet a 2-es típusú cukorbetegséghez. A kettes típusú cukorbetegek általában hasra híznak, ez különösen megterheli a belső szerveket és az érrendszert.
A 2-es típusú cukorbetegség esetén kiemelkedően fontos a betegség kialakulásának megelőzése, hiszen nagyon sok múlik a megfelelő táplálkozáson és mozgáson. A magas kalória- és zsírtartalmú étrend és a sportolás elhanyagolása kedvez a betegség kialakulásának. További hajlamosító tényezők között tarthatjuk számon a dohányzást, a stresszt és a gyakori alkohol fogyasztást és a rendszertelen étkezést. A napi egyszeri-kétszeri, nagy mennyiségű étkezés összezavarja a vércukorszintet.
A stressz önmagában is képes emelni a vér cukor szintjét, sok embernél pedig kóros étvágytalansághoz vagy éppen túlevéshez vezet, érthető okokból egyik sem kedvez az egészségnek.
Tippek a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésére
- Felejtsd el a fehér kenyeret, csak teljes kiőrlésű pékárút fogyassz!
- Ints búcsút a cukornak, helyettesítsd steviával, nyírfacukorral!
- Egyél sok barna rizst!
- Dobd ki a gyümölcsleveket és a szénsavas üdítőket, igyál ásványvizet! Ha szükséges, ízesítsd mentalevelekkel, lime-mal, citrommal!
- Nincs több cukor nasi a tévé előtt! Ha csipegetni támad kedved, rágcsálj natúr magvakat.
- Minimálisan hetente 4 alkalommal mozogj 25 percet.
- Ne egyszer egyél egy nap, oszd el az étkezéseket legalább háromfelé!
- Minden étkezés mellé fogyassz zöldséget!
- Zsír, olaj helyett használj sütőpapírt!
- Soha többé fehér liszt! Rántáshoz használj kukoricalisztet, vagy rizslisztet, kísérletezz az alternatívákkal!
+1: Egyél reggelit. Ha inzulin rezisztenciával küzdesz, reggelre rosszul érezheted magad, mert egész éjjel nem jutott energiához a szervezeted. Szédülés, hányinger, gyengeség érzet kínozhat.
A reggelid is tartalmazzon zöldséget, teljes őrlésű gabonát. A „jó szénhidrátok” sok rostot tartalmaznak, laktatnak, telítenek, ráadásul hosszú időn keresztül szívódnak fel, így lassabban kerülnek a véráramba, mérsékelve a vércukorszint ingadozását.
Egészségedre!
Árvai Nóra pszichológus, perinatális szaktanácsadó, szakíró, táplálkozási tanácsadó cikke.
Foglald rendszerbe az endometriózis diétád hogy ne macera legyen!
Leave a Reply