Gyakran fáj a fejed, migrén kínoz, fáj a nyakad, szédülsz, züg a füled? Estére elfárad az állkapcsod, fáj az arcod, a szemed?Fáj a derekad, vérezget az orrod, furcsa nyomásérzés van az arcüregedben?
A temporomandibularis izület az emberi anatómia egyik legbonyolultabb ízülete. A TMJ vagy TMD ( temporomandibularis izület szindróma/diszfunkció) az állkapocs ízület megbetegedése, gyűjtőnév, amely magában foglalja magát az izületet, a körülőtte lévő izmokat és szöveteket, valamint a nyakat, nyaki gerincet,a füleket, az arcot és a fogakat.
A állakpocs ízület felel a fogak egymásra fekvéséért, a rágásért, beszédért és az állkapocs mobilitásáért. Az ízület egészsége és stabilitása felborulhat, ha valamilyen külső trauma, sérülés éri, ha szájsebészeti beavatkozás történik, ha hosszasan nagyra nyitva kell tartani a szájat vagy egyéb okból egyensúly eltérés, asszimmetria jön létre aTM ízület környékén.
A tipikus TMD szindróma tüneteket fájdalom, rágási vagy szájnyitási nehezítettség, arthritis (ízületi gyulladás), trauma okozta diszfunkció vagy a porckorong működési zavarából eredő tünet kategóriákba sorolhatjuk. A TMJ betegek gyakran az állakpocs csontot vagy az arc izmait érintő problémákkal jelentkeznek a fogorvosuknál. A leggyakrabban érintett területek az ízületi porcok, a kötőszövetek, idegek és vérerek az ízület, a száj és a nyak körül.
A TMJ-nek 4 stádiuma van, az elsőben még nincs vagy csak nagyon enyhe a fájdalom, szájnyitáskor vagy rágáskor jelentkezik, a másodikban má r állandósulhat, a harmadik a legfájdalmasabb stádium, ekkor már csattog, ropog az ízület, a negyedikben a kattogás ritka és nincs már fájdalom érzés.
A TMJ leggyakoribb tünetei a következők:
- szájnyitási nehezítettség
- ízület kattogása
- az ízület fájdalma
- fogfájás
- nyakfájdalom
- gyakori fejfájás
- migrének
- derékfájás
- szédülés
- fülzúgás
- eldugult fül- érzés
- kényelmetlen harapás
- fájdalmas beszéd
- arcfájdalmak
- erős fájdalom az arcban az ízület körül, amelyek nyomásra érzékenyek
- trigger pontok a túlfeszült izmok miatt
- arc-és nyakizmok feszessége, spazmusa
- állakpocs izmainak túlzott tónosa
- fájdalom a szemben vagy a szemek mögött
- torkot vagy vagy mandulát érintő tünetek
- fogcsikorgatás (alvás közben)
- a fogak struktúrájának megváltozása
- harapási eltérések (előre- vagy hátra harapás, kereszt harapás)
- fogak fájdalma
Diagnózis és differenciál diagnózis
Egyelőre nincs speciális, a TMJ diagnózisát elősegítő speciális teszt, így a betegség diagnózisa meglehetősen nehéz. A betegséget el kell különíteni néhány, hasonló tüneteket mutató állapotól és megbetegedéstől, ezek a következők:
- tumorok az agyban, a gerincben, az arcüregben vagy az orrmelléküregekben az állkapocsízület közelében
- arcidegzsába, trigemisus neuralgia
- arcüreggyulladás, orrmelléküreg-gyulladások, rostasejt gyulladás, homloküreg-gyulladás
- szisztémás fertőzések
- cluster fejfájás
- migrén
- sinus trombózis
- orrnyákahártyán előforduló endometriózis
Arckoponya CT-, MRI- RTG- képelkotó vizsgálatok segíthetnek kizárni vagy megerősíteni ezeket a kórállapotokat. A diagnózis része még az állkapocs ízület mozgásának vizsgálata, amelyet erre szakosodott szájsebészek végeznek el.
Nagyon fontos a differenciáldiagnózis: orrnyálkahártyában előforduló endometriózis kifejezetten női hormonális ciklussal összefüggő tüneteket okoz, fájdalmat, nyomásérzetet, “van ott valami”- érzést, ciklushoz kapcsolódan véres orrváladék ürül, előrehaladott esetben a feszítő érzés állandósulhat és menstuációkor enyhe orrvérzés is felléphet.
Fontos, hogy az orrmelléküreg CT, MR vizsgálat ilyenkor orrnyálkahártya megvastagodást mutat. Inkább az MR a javasolt, egyrészt mert az jobban mutatja a lágyrészeket mint a CT, másrészt mert az MR nem jár sugárterheléssel.
Fül-orr gégész szakorvos segíthet a polipoktól való megkülönböztetésben, hiszen a képalkotó eljárás csak az első lépése a differenciáldignózisnak.
Az elkopott, elhasználódott ízület s így a TMJ egyelőre nem gyógyíthatő, de kezelhető, a fájdalom és a gyulladás mérséklésére non-szteroid gyuladáscsökkentők szedését javasolják, valamint állkapocs ízületi gyógytorna is elérhető ma már, amely során speciális gyakorlatokat tanítanak a páciensnek otthoni gyakorlásra valamint a száj – és az arc izmainak laztása érdekében.
Az éjszakai fogcsikorgatás elkerülése érekében szilikon sín alkalmazható, úgynevezett harapásemelő, ami szintén tehermentesíti az ízületet. A legfontosabb azonban a helyes testtartás, a rendszeres testmozgás, elegendő folyadékfogyasztás mellett a stresszkezelés, hiszen az izmok szorítása, a csikorgatás tipikus stressztünetek, amelyek a feszültség oldásával orvosolhatóak oki szinten.
Bejelentkezés konzultációra ITT.
Leave a Reply