Amikor az endometriális szövet bekúszik a bélfalba és eléri a belek belsejét, lassanként kialakul az álalpot amelyet a „belet érintő endometriózisnak” nevezünk.
Sajnos a becslések nem túl pontosak, az összes endometriózis által érintett nő mintegy 3,8% és 37% -a érintett a bél endometriózissal is. A belekbe beszivárgó endometriózis-elváltozások különböző jellemzőkkel rendelkezhetnek, mint például a szigetek száma és a mérete, milyen mélyen érintik a bélfalat, és milyen mértékben befolyásolják a belek arányát.
Mindezek a jellemzők hozzájárulnak a megfigyelt tünetekhez és a leghatékonyabban alkalmazható kezelési stratégiákhoz.
Míg a kisebb elváltozások várhatóan nem okoznak komolyabb tüneteket, a nagyobb elváltozások székrekedést, hasmenést, hasi puffadást, fájdalmas bélmozgásokat, irritált, gyullad bélnyálkahártyát vagy ciklusnak megfelleően rektális vérzést okozhatnak. Ezeknek a tüneteknek a fő oka a bélfal vastagodása az endometriális csomók miatt, és a megváltozott bélfiziológia. Nehéz megmondani, hogy a hasi és a medencei fájdalom a bél-endometriózis specifikus tüneteinek tekinthetőek-e, mivel ezek a kismedence endometriózisában is előfordulnak.
A bél endometriózis diagnózisa ultrahangos és radiológiai technikák, például transzvaginális ultrahangvizsgálat és MRI által történik. A közelmúltban a multidetektoros számítógépes tomográfia enteroclysis (MDCT-e) szinténa bél-endometriózis hasznos diagnosztikai eszközekévé vált. Az MDCT-e lehetővé teszi az endometriotikus elváltozások észlelését a bél területeken, amelyeket más vizsgákon nem képesek diagnosztizálni.
Ez a technika jódozott kontrasztanyagot és ionizáló sugárzást alkalmaz, amelynek biztonságos alkalmazásával kapcsolatban egyes kutatók aggodalomukat fejezik ki.
A rektális endoszkópos ultrahangvizsgálatot széles körben alkalmazzák a bél endometriózis diagnosztizálására; ez a vizsgálat azonban mára tőlünk nyugatabbra már kevésbé elterjedtz ebből a célből, helyettesíti a transzvaginális ultrahang, amelyet a betegek jobban tolerálnak, és a szüókséges eszközök könnyen hozzáférhetőek az endometriózis diagnózisában részt vevő nőgyógyászok számára.
A bél endometriózis kezelése magában foglalja a hormonális terápiát vagy a műtétet.Míg a hormonterápia javíthatja a bél endometriózis tüneteit, nem gátolja a bél endometriózis kialakulását, sem progresszióját.
Ezért a bél endometriózis kezelésére szolgáló hosszú távú hormonterápiát alkalmazó betegeket továbbra is folyamatosan ellenőrizni kell a bélelváltozások esetleges előrehaladásának megállapítása érdekében.
![](https://endoblog.hu/wp-content/uploads/2019/03/mutet-endo.jpg)
A műtéthez jelenleg vitatják, hogy jobb-e a szegmentális bél resekció vagy a csomók kivágása, kiműtése. Ea z nagyban függ bélrendszeri elváltozások jellemzőitől (méret, szám, implantációk mélysége, stb.), valamint a sebész tapasztalatától és preferenciáitól is.
A nodulectomia (amikor csak magukat az endometriózis szigeteket távolítják el) előnye, hogy a posztoperatív szakasz kellemetlen tünetek kevésbé intenzívek, (mint például a széklet napi számának növekedése, súlyos posztoperatív székrekedés és a húgyúti diszfunkció), de a gyomor-bél funkció teljes visszanyerése hamarabb várható a sebészeti módszer után.
Legfőbb tanulságok és kiemelendők:
Mivel a bél endometriózis tünetei nem specifikusak, minden bélbetegségben szenvedő endometriózisban szenvedő beteget ki kell vizsgálni. Bár a bél endometriózis pontos elterjedtsége az általános populációban ismeretlen, az endometriózisban szenvedő nők körülbelül 4–37% -a bél-endometriózis által érintett lehet.
A leggyakrabban a Sigmoid vastagbél és a végbél áll endometriózis befolyása alatt.
A bél endometriózis pontos diagnosztizálására transzvaginális ultrahang- és radiológiai technikákat használnak, mint az MRI és a multidetektoros számítógépes tomográfia enteroclysis (MDCT-e).
A hormonális terápiák, például a progesztinek javíthatják a bél endometriózis tüneteit, azonban a sebészeti út egyelőre a legjobb alternatíva a fájdalom, a bélrendszeri tünetek és a termékenység megőrzésének szempontjából is. A hormonális terápiák nem akadályozzák meg a bél endometriózis előrehaladását, ezért a hosszú távú hormonkezelésben részesülő betegeket rendszeresen ellenőrizni kell.
Kutatási forrás: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30689680
Blogértesítő és ingyenesen letölthető ebookok ITT
Leave a Reply