Az endometriózis, amely a termékeny korú nők körülbelül 10%-át érinti, jóval túlmutat a reproduktív rendszer problémáin. Friss kutatások rámutattak, hogy a betegség szisztémás gyulladást, oxidatív stresszt és endotél diszfunkciót idéz elő. Ezek a folyamatok befolyásolhatják a májműködést, megváltoztathatják a zsírszövetek anyagcseréjét, és egészségtelen lipidprofilt eredményezhetnek, mindezek pedig összefüggésbe hozhatók a fiatal nőknél is előforduló kardiovaszkuláris betegségek (CVD) megnövekedett kockázatával.
Ennek a kapcsolatnak a feltárására Dr. Havers-Borgersen és munkatársai a Koppenhágai Egyetemen nagyszabású kohorszvizsgálatot végeztek a Dán Nemzeti Betegrendszer adatait felhasználva. Több mint 40 év adatainak elemzésével 60 508 endometriózisban szenvedő nőt hasonlítottak össze 242 032 kontrollszeméllyel, életkor és diagnózis éve szerint 1:4 arányban párosítva. Az elsődleges célkitűzés a szívinfarktus és a stroke előfordulásának vizsgálata volt, míg másodlagos célként a ritmuszavarok, a szívelégtelenség és az összes okból bekövetkező halálozás került elemzésre.
Az endometriózisban szenvedő nők több társbetegséggel és jóval magasabb gyógyszerfogyasztási profillal rendelkeztek, mint a kontrollcsoport tagjai. A követési időszak alatt az endometriózisos nők 5,9%-ánál fordult elő szívinfarktus vagy stroke, szemben a kontrollcsoport 4,9%-ával (p=0,01). A szívelégtelenség 40 éves kumulatív előfordulása szignifikánsan magasabb volt az endometriózisos nők körében (9,7%), mint a kontrollcsoportban (8,3%) (p<0,001)
A kutatók megállapították, hogy az endometriózisban szenvedő nők jelentősen nagyobb arányban tapasztaltak ritmuszavarokat és szívelégtelenséget a kontrollcsoporthoz képest. Esetükben 15%-kal magasabb a jelentős kardiovaszkuláris események kockázata a kontrollcsoporthoz képest.Érdekes módon azonban az endometriózisos nők összhalálozási kockázata alacsonyabb volt, amit az endometriózis miatt fokozott orvosi figyelemmel és korai beavatkozással magyaráztak.
Ez az úttörő tanulmány rávilágít arra, hogy további kutatások szükségesek az endometriózis és a kardiovaszkuláris betegségek közötti mechanizmusok feltárására. A folyamatok mélyebb megértése lehetővé teszi a klinikusok számára, hogy hatékonyabban támogassák az ezzel az összetett állapottal élő nőket. A tanulmány hangsúlyozza a célzott prevenciós stratégiák szükségességét a kardiovaszkuláris komplikációk megelőzésére ebben a populációban.
Az eredményeket a European Heart Journal publikálta.
Mielőtt megijednél, már mutatom is, mit tehetsz, hogy ne legyen baj. Az EndoBlogon mindig hitelesen tájékoztatlak, tudományos tényeket hozok el nektek, akár olyanokat is, amelyeket nem jó elsőre olvasni. Ha valaki jobban szereti a fejét homokba dugni, és nem tudni arról, milyen kockázatok merülnek fel, annak inkább tündérmesét érdemes olvasgatnia. Nekem szívügyem, hogy megfelelően, és hitelesen tájékozottak legyetek, ezért elhozom azt az információt is, ami elsőre akár ijesztő vagy kellemetlen lehet, ha az tudományosan megalapozott. Viszont! Soha nem hagylak magadra az információval, és azonnal tanítom, mit tehetsz, hogy enyhítsd a kockázatot, jobb félni, mint megijedni alapon.
- Figyelj oda a táplálkozásodra! A teljes értékű növényi alapú táplálkozás bizonyítottan a legjobb a szív- és érrendszer egészsége érdekében.
- Figyelj oda az elegendő, tiszta víz, fogyasztásra!
- Ápold a szociális kapcsolataidat, kevésé egyértelmű, mint az első kettő, pedig igazoltan protektív hatású!
- Mindenképpen tanulj hatékony stresszkezelő technikákat!
- Korlátozd a minimumra a gyógyszerfogyasztásodat, akár hormonális fogamzásgátlókról, akár fájdalomcsillapítókról legyen szó!
- Mozogj minden nap egy keveset, lehetőleg a friss levegőn!
- Vizsgáltasd ki magad, gondolj a szív- és érrendszeredre is, akkor is, ha fiatal és tünetmentes vagy. Évente menj el egy kontrollra.
- Hosszú utazásnál rendszeresen kelj fel, sétálgass a repülőgépen, illetve műtét után, ha fekvésre lennél ítélve csinálj gyógytornát, az EndoShop műtét utáni jógáját, és ne legyél rest kompressziós harisnyát viselni mindkét esetben.
Nyilván most azon gonolkozol, oké, de pontosan mi a legjobb étrend és életmód nekem személyre szabottan, mégis mit lehet tenni, hogy ne kelljen fogamzásgátlót meg fájdalomcsillapítót szedned, amikor basszus endometriózisod van és fáj, és az orvosod felírta receptre…
Tudom, been there, done that. De azt is tudom, most már 15 klinikai egészségpszichológiai és életmódorvosi praxisa után, hogy hiába krónikus betegség, igenis elérhető, hogy többé ne az endometriózis határozza meg az életedet, és ne szóljon erről minden, hogy ne fájdalmak között, ne meddőségi nehezítettséggel kelljen élned az életedet az állapot kapcsán. Az elmúlt 15 praxisának tapasztalata alapján most mindösszesen 3 nőnek olyan szoros együttműködést, olyan szövetséget ajánlok, mint még soha. Az endometriózis, illetve más krónikus fájdalommal járó betegségek kezelésében is az életmódorvoslás és klinikai egészségpszichológiai vezetés kombinációjával érhetőek el a legjobb eredmények. Én ebben mélyedtem el, ennek dedikáltam az eddigi életem, tanulmányaim és hivatásom. Most pedig, az elmúlt 15 megkoronázásaképpen 3 olyan nőt keresek, akik 2025-ben igazán elkötelezetten akar fejődni, változni, előrelépni. Az életmódorvoslás programom napi szintű kapcsolattartást jelent, csetes elérhetőséget, a napi étrend kielemzését, személyre szabott kezelést, rendszeres online konzultációt, a haladás folyamatos monitorozását. De nem ám csak az étrendeddel foglalkozunk, hanem az egész életedet gatyába rázzuk, az alvásodtól, a légzéseden keresztül a hozzád illő testmozgáson keresztül a szociális kapcsolataidig és munkával kapcsolatos céljaidig, és ha vannak káros szendvedélyeid, segítek, hogyan tudsz egyszer és mindenkorra megszabadulni a cigarettától, illetve megnézzük az alkoholhoz való viszonyodat is, és kialakítjuk együtt a számodra leginkább tartható, szerethető és fenntartható napi rutint. Megtanítom a leghatékonyabb módszereim és technikáim közül azokat, amelyek leginkább neked valók, és követem, segítem a folyamatot, ahogyan beépíted őket az életedbe, ahogyan észrevétlenül a mindennapjaid szerves részévé válnak. Az életmódorvoslás program 56 napos, indulás január végén, február elején, a pontos nap megbeszélés szerint. Ha komoly elhatározást érzel magadban, hogy most tényleg helyrerakod az életed, ha igazán jól akarod érezni magad a testedben és az életedben, akkor jelentkezz, és szövetségesed, mentorod leszek ezen az úton. Olyan tudással ruházlak fel, amely egy életen át elkísér, amiből egy életen keresztül profitálni fogsz te is, és rajtad keresztül a környezeted is. Küldd el leveledet a contact@endoblog.hu emailcímre, amelyben röviden megfogalmazod a motivációdat az életmódorvoslás programmal kapcsolatban.
Hagyj válaszolni