Az endometriózis jelenlegi diagnosztikájának menete és kezelése is teljesen fenntarthatatlan. Ez a többek között intenzív fájdalmakkal, erős vérzéssel, puffadással és termékenységi zavarokkal együtt járó betegség legalább minden 10. nőt érinti, a világon tehát minimum 190–200 millió nő szenved a tünetektől. Az adatok természetesen régiónként és kutatásonként eltérhetnek, de ez a lényegen nem változtat, rengeteg nő életminőségéről van szó.
Mégis, a női betegségek kutatása elképesztően alulfinanszírozott, a betegek a mai napig akár éveket várhatnak a korrekt diagnózisra, ezalatt 6-8 orvost keresnek fel és ütköznek falakba, amíg végül sokszor már maguk is elhiszik, hogy a probléma 2csak a fejükben van”. Ha nagy nehezen valahogy mégis eljutnak a betegség felfedezésééig, akkor sem könnyebbülhetnek meg, hiszen jelenleg az endometriózis nem gyógyítható, krónikus betegségnek minősül. Egy olyan betegségnek, amelynek a kezelése nem oki terápiát jelent, hanem csak a tünetek enyhítését célozza, és abban is nagyon gyakran kudarcot vall.
A fogamzásgátló tabletták szedésének több mint kellemetlen velejáróiról és az egészségkárosító hatásairól már teljes könyvek szólnak, az információt azonban mégsem siet az érintettek tudtára adni senki, így sok nő teljesen vakon és jóhiszeműen szedi évekig, akár évtizedekig a hormonokat, nem ismerve a lehetséges következményeket, és sokszor sajnos már csak akkor eszmélnek, amikor késő, és esetleg messzemenő következményekkel kell számolniuk. A hormonok szedésén vagy a hasonló hatásokkal bíró, hormontermelésre ható injekciókúrán túl a másik orvosi „megoldás” az endometriózis kezelésére a műtét, amelyet lehetőség szerint laparoszkópiás módszerrel, máskülönben laparotómiával végeznek el. A műtét maga sem veszélytelen, ennek rizikójáról legalább ha kapkodva és csupa kisbetűkkel is, de tájékoztatnak a műtéti beleegyező nyilatkozat aláírásakor.
Az endometriózis műtéteknél előfordulhatnak olyan kellemetlenségek, mint a vérzés, fertőzések, szervi sérülések és később fájdalmakat okozó összenövések, valamint altatási szövődmények is jelentkezhetnek az anesztézia mellékhatásai miatt, mint például allergiás reakciók, légzőszervi problémák, keringési instabilitás, posztoperatív hányás, késleltetett felébredés.Ha a bélrendszer érintett, a sebész akár ideiglenes vagy végleges sztómát is kialakíthat, amennyiben szükségesnek ítéli meg, továbbá minden egyes műtét hozzájárulhat a petefészek korai kimerüléshez, ami hosszú távon befolyásolhatja a hormonális egyensúlyt és a termékenységet is. Nem beszélve arról, hogy a műtét stresszes, magánúton igen költséges, ezenkívül fájdalmas lehet, a gyógyulás 6 hetet vesz igénybe, a kórházi tartózkodás magányos és sokszor traumatikus élmény, ráadásul a munkából is kimarad az ember hosszabb-rövidebb időre.
Mindezt azért, hogy a statisztikák szerint a betegség kevesebb, mint két éven belül 27%-ban, 5 éven belül pedig akár 50%-ban kiújuljon. Egy olyan betegség esetében, amely nők százmillióit érinti, és komoly hatással van az fizikai- és mentális egészségükre, életminőségükre és termékenységüre, egyszerűen tarthatatlan állapot.
Bizony, ez egy áldatlan állapot, de szerencsére nem kell beletörődnünk abba, hogy kutatási erőforrások híján itt megálljon a tudomány. Ha más betegségekhez képest elenyésző számban is, de továbbra is vannak olyan elkötelezett kutatók, akik számára fontos az endometriózis kezelésének jövője, és szeretnének tenni a kedvezőbb jövőkép érdekében. Ígéretes kutatások értek révbe nemrégiben, és ígéretes kutatások zajlanak most is, amelyek szerencsére meghaladják az eddig szentháromságnak hitt, de mára már lassan meghaladott műtét-hormon-fájdalomcsillapító kombinációt, és innovatív megoldásokra törekszenek mind az endometriózis diagnózisa, mind annak kezelése szempontjából.
Hogy mik az endometriózis kezelésének jövőbeli útjai, melyek azok a trendek, amelyek a kutatási irányokat befolyásolják, és pontosan milyen változásokra lehet számítani, mikor és hogyan fognak ezek bekövetkezni, arról tartok egy rendkívül hasznos és informatív előadást márciusban az endometriózis világnap alkalmából. Endometriózis specialista klinikai egészségpszichológusként, tudománykommunikációs szakemberként és világelsőként orvosi jövőkutatásból PhD-zó doktoranduszaként az EndoBlognál tőlem megszokott lendületes, magával ragadó, profi mégis érthető előadásra számíthattok, amelyet az előadás után egy workshop követ, ahol megtanítom és begyakorolhatod az egyik kedvenc jövőkutatói módszeremet, ami segítni fog neked abban, hogy felkészülten, magabiztosan figyelhesd a világ történéseit endometriózs szempontból, és mindig egy lépéssel előrébb járj, tudd, mire figyelj, minek ne dőlj be, így a saját egészségedet illetően is felelős döntéseket tudj hozni.
Ha idén csak egyetlen egyszer, ha csak másfél órát tanulsz az endometriózisról, akkor az ez legyen, nem fogod megbánni. Nem titkolt célom a szemléletformálás, így a tabukat elfelejtjük, és nem marad megválaszolatlan kérdés.
Ha nem akarsz lemaradni az előadással egybekötött workshopról, akkor gyere és iratkozz fel az Endomailre, mert itt fogom először megosztani az infomációkat! Endomail ITT
Kövess a közösségi médiában is további hasznos tartalmakért!
Instagram: @noraarvai_endoblog.hu
Hagyj válaszolni