Az endometriózis jelenlétét a bőr alatti zsírrétegben és a hasfal izmaiban hasfali endometriózisnak (AWE, abdominal wall endometriosis) nevezik. Az AWE spontán is előfordulhat, de általában egy korábbi sebészeti beavatkozással, például császármetszéssel vagy egyéb, hasfalat érintő laparotómiás vagy laparoszkópos műtét után alakul ki.
A császármetszési heg endometriózisa (CSE, cesarean scar endometriosis ) a hasfali endometriózis leggyakoribb típusa.
Kialakulásának hátterében valószínűleg az áll, hogy a császármetszés során az endometrium szövete közvetlenül bejuthat a császármetszéskor a hasfalon ejtett sebbe (Ahogy egy páciensem egyszer fogalmazott, „odamaszatolták” az endometeiózist a hegembe).
A hormonális működés, illetve a műtét utáni neovaszkularizáció miatti fokozott tápanyag anyagcsere hatására ezek az endometrium sejtek bizony túlélnek, de nem csak túlélnek, hanem növekedésnek is indulnak, ami végül endometriózis csomó kialakulásához vezet a császármetszés hegében.
A császármetszés hegében lévő endometriózis tünetei
- Kellemetlen, feszítő érzés a sebben annak gyógyulása után is
- Ciklushoz kötődő, majd később ciklushoz már nem kötődő, attól nem függő fájdalom
- Duzzanat, mely néha előjön, néha elmúlik
- Néha váladékozás a ciklussl egy időben
- Esetleg ennek a váladékozásnak a kapcsán kellemetlen szag
A heg endometriózis diagnózisa klinikailag elég egyszerű más típusú endometriózisokhoz képest, hiszen itt a kórelőzményben ott van a műtét mint kockázati tényező, s a heget vizsgálva a heg mentén kitapinthatóak a csomócskák. Az is figyelmeztető jel, ha a hegben a menstruáció időszaka alatt fájdalom vagy kellemetlen, feszítő, húzódó érzés jelentkezik.
Leave a Reply