Martincsevicsné Jenei Gizella a növényi olajok szakértője a vendégünk egy bejegyzés erejéig, amelyben a növényi olajok hatásairól mesél nekünk. Fogadjátok sok szeretettel!
“Amikor a növényi olajakról beszélünk, akkor elsősorban azt kell kiemelni, hogy ezek az olajok nagyon gazdagok telítetlen zsírsavakban, míg az állati eredetű zsiradékokban inkább telített zsírsavak találhatóak. Táplálkozástudományi szakemberek szerint a telített zsírsavak túlzott fogyasztása a felelős például a vér koleszterinszintjének emelkedéséért, ennek következtében szív- és érrendszeri betegségek kialakulásáért, az anyagcsere problémákért, a trombózis kialakulásáért, vagy akár a spermiumszám csökkenéséért.
Előfordulhat ugyanakkor az is, hogy azt halljuk, hogy a növényi olajok károsak, veszélyesek az egészségre. Ilyenkor arra kell gondolni, hogy például a margarinok esetében hidrogenizálják az értékes olajakat, aminek az a következménye, hogy megváltozik a szerkezete. Ezeket hívjuk transzzsíroknak, melyek fogyasztását lehetőleg mindenki kerülje.
A másik fontos kérdés a növényi olajokkal kapcsolatosan a feldolgozás, előállítás módja. Két féle eljárással találkozhatunk a leggyakrabban, az egyik a melegen sajtolás, a másik pedig a hidegen sajtolás.
A kettő között alapvető különbség, hogy a hidegen sajtolás során nem használnak magas hőmérsékletet, valamint nem adnak hozzá plusz sót és vizet.
A hidegen sajtolást úgy kell elképzelni, hogy a megtisztított magokból kisajtolt olaj egy zárt rendszeren (csigás présen) halad át, így mentes minden külső szennyeződéstől. A sajtolás során pedig semmilyen adalék-, vegyszer- vagy színezőanyag nem kerül felhasználásra.
A legfontosabb dolog pedig az, hogy ennél az eljárásnál nem alkalmaznak magas hőmérsékletet, így az olajos magvak értékes vitamin és ásványi anyag tartalma nem károsodik a hő hatására.
Találd meg a kedvenceidet a hidegen sajtolt növényi olajok közül, kísérletezz velük a konyhában, őrizd meg szépségedet a saját magad által készíthető kozmetikumokkal vagy akár töltődj fel egy frissítő masszázs, esetleg egy lazító fürdő segítségével. A legjobb pedig az, hogy mindezt természetes alapanyagokkal teheted meg.”
Köszönjük szépen Gizellának!:-)
Árvai Nóra
Leave a Reply