Dan Buettner, a National Geographic szerzője és felfedezője csapatával arra vállalkozott, hogy a világ különböző vidékeit bejárva és tanulmányozva meglelje és megfogalmazza, mi is a hosszú és mindvégig aktív, egészséges titka.
Keresztül-kasul utaztak a világban, és útjuk során megnevezték azokat a kék zónákat, ahol a legtovább, valamint alegaktívabban élnek az emberek. Ezek az úgynevezett kék zónák.
Földrajzilag nagyon különböző helyeken vannak, első látásra nehéz bárminemű közös vonást felfedezni bennük, Dan és munkatársai azonban hosszas elemző munka után mégis találtak néhány olyan kapcsolódó pontot, amely hozzájárulhat ezeknek az embereknek a kiegyensúlyozott, hosszú, aktív életéhez.
A felfedező egyik TED előadásának alapján össze is foglalom számotokra, mire jutottak, és megbeszéljük azt is, hogyan lehet ezeket az ötleteket elcsenni és belopni az endometriózis kezelésébe is.
Az első kék zóna 125 mérföldre található Olaszország partjaitól, Szardínia szigetének egy kis csücskén, a hegyekben, Nuoro tartományban. Ezen a helyen élnek az emberek a legtovább, és nem pusztán csak elérik a 100 éves kort, hanem életerővel telve teszik ezt.
Mivel a lakosok viszonylag elzártan élnek, a hosszú életért felelős M26 nevű gént egymás között is továbbörökítik.
A 100 éven felüli idősek még mindig biciklivel járnak dolgozni, fát vágnak, természetesen, aktívan élnek.Kénytelenek is, hiszen a föld itt annyira terméketlen, hogy az ott élők javarészt pásztorkodnak, ami rendszeres, folyamatos, de nem túl nem megterhelő fizikai aktivitást igényel a részükről, és az az élet természetes része, nem konditermi izzadás, hanem valódi munka.
Étrendjük leginkább növényi eredetű, főként olyan egyszerű és kényelmes fogásokból áll, amiket magukkal tudnak vinni a mezőre. Saját, élesztő nélküli teljes kiőrlésű búzakenyerük van, ez a notamusica, ami durumlisztből készül.
Ugyan fogyasztanak tejterméket is, de sajtjuk a legelő állatok tejéből készül. Ezek az állatok nem látnak tápot, sem hormont, ösztrogént, egyszerűen csak eszik a friss, zöld füvet, és ennyi.
Amit még feltétlenül meg kell említenünk,mert a helyiek rendszeresen élnek vele, az a saját boruk, egy olyan bor, amely háromszor több polifenolt tartalmaz, mint bármely másik bor a világon, Cannonaunak hívják.
De az igazi titok úgy fest inkább a társasági életükben keresendő. Az egyik legszembetűnőbb elem a szardíniai társadalomban az, ahogyan az öregekkel bánnak. Szardínián minél öregebb az ember, annál értékesebb, annál bölcsebbnek tartják és annál inkább tisztelik. Ha egy szardíniai kocsmába bemegy az ember, nem bikini-modellekeket talál a falra aggatva, hanem a hónap százévesét láthatja a naptáron.
Az öregedő szülőknek nyilván jót tesz, hogy a család közelében maradhatnak, ez 4-6 plusz várható életévet is jelent, de más előnye is van. Azok a családok, ahol a közelben élnek és a családi életben aktívan részt vesznek az idős nagyszülők, a cseperedő gyermekek körében jóval kevesebb a halálozás és a megbetegedés. Igazi „mindenki nyer” szituáció, ez a nagymama-hatás.
A második Kék zónát a bolygó másik oldalán találták, 800 mérföldre Tokiótól délre, Okinawa szigetvilágában. Okinawa 161 kis szigetből áll, és a fő sziget északi részén van egy hely, ahol él a legöregebb élő női népcsoport. Ez az a hely, ahol a legmagasabb a várható rokkantságmentes életkor a világon. Hosszú életet élnek, és legtöbbjük álmában hal meg, nagyon gyorsan, gyakran szex után. 🙂
Ötöde az itteninek a bél- és a mellrák aránya, mint Amerikában, egyhatoda a szív és érrendszeri megbetegedés gyakorisága. Mit tesznek? Úgy fest anövényi eredetű étrend, sok-sok zöldség, sok-sok színben itt is nyerő. Étrendjükben megtalálható a teljes kiőrlésű kenyér, a fontos fehérjeforrásként szolgáló bab, a kerti zöldségek, gyümölcsök.
Ennél a sok finomságnál már csak az fontosabb, hogy hogyan esznek. Rengeteg bevált gyakorlatuk van, hogy ne egyenek túl sokat, ami nagy problémát jelent a jóléti társadalmakban. Néhány stratégia, amit a kutatók megfigyeltek: a helyiek kisebb tányérokról esznek, ezért kevesebb kalóriát fogyasztanak.
A családias tálalás helyett, ahol ehet az ember ész nélkül miközben beszélget, ők a pultnál veszik át az ételt, elteszik, és az asztalhoz viszik. Ezt a diétát Hara, Hatchi, Bu diétának hívják, és követői ragaszkodnak ahhoz, hogy emlékeztessék magukat arra minden étkezésnél, hogy álljanak meg és fejezzék be az evést, amikor a gyomruk 80% tele van. Körülbelül fél óráig tart, mire a teltségérzés jelzése elér a hastól az agyig, ezt észben tartva érdemes befejezni az evést még mielőtt teljesen tele lennénk.
Akik olyan szerencsések, hogy Okinawában születnek, egy olyan rendszerbe cseppennek bele automatikusan, ahol már szüleztésük pillanatában van vagy egy fél tucat barátjuk, akikkel aztán együtt élik le az életüket. Úgy hívják ezt a csapatot, klikket, hogy Moai.
A Moaiban, ha valakit szerencse ér, meg kell osztania az örömét a társaival, ha pedig a dolgok rosszul alakulnak, egy gyerek megbetegszik, egy szülő meghal, mindig van valaki, aki támogatást nyújtson, senki sem marad magára, még öreg korára sem.
Egészséges életmóduknak, növényi étrendüknek köszönhetően a betegségek elkerülik őket, ötöde az itteninek a bél- és a mellrák aránya, mint Amerikában, a szív és érrendszeri megbetegedések gyakorisága pedig mindössze egyhatoda. Még egyszer, növényi eredetű étrend, sok-sok zöldség, sok-sok színben. A japánok nem a nyugdíjat várják egész életükben, nincs is szavuk, kifejezésük a nyugdíjra, helyette ikigai-uk van, ami annyit tesz, az ok, amiért felkelsz minden reggel.
A harmadik kék zóna Amerikában található, a Hetednapi Adventisták között a kaliforniai Loma Lindában. Az adventisták konzervatív metodisták. A szombatot péntek napnyugtától szombat napnyugtáig tartják. Úgy hívják: egy „24 órás szentély az időben.” És 5 apró szokást követnek, ami segítségével kiemelkedő kort élnek meg összehasonlításban. Amerikában a várható életkor egy átlagos nő számára 80 év. De egy adventista nő számára a várható életkor 89 év. És a különbség még kiemelkedőbb a férfiak között, akik itt várhatóan 11 évvel tovább élnek, mint más amerikai társaik.
Ez egy heterogén közösség, vannak itt fehérek, feketék, spanyolok, ázsiaiak egyaránt. A pár dolog, ami közös bennük az mindössze néhány életmódbeli szokás, amit rituálisan követnek életük nagy részében. Az étrendjüket közvetlenül a Bibliából állítják össze. Teremtés, első fejezet, 26-os vers, ahol Isten a hüvelyes növényekről és magokról beszél, egy másik szakaszban pedig zöld növényekről, a húst kihagyva- ők ehhez tartják magukat.
24 órán keresztül minden héten, függetlenül attól, hogy milyen elfoglaltak, mennyire stresszesek a munkától, vagy hogy hová kell vinni a gyerekeket, megállnak és az Istenükre koncentrálnak, a barátaikra és a családjukra. Minden mást kizárnak az elméjükből, és csak erre fókuszálnak.
A vallásuk egyik alapeleme a természetjárás. Ennek az ereje nem abban rejlik, hogy néha megteszik, hanem hogy egy életen át minden héten megteszik. Az adventisták gyakran összegyűlnek más adventistákkal, sok időt töltenek társaságban mulatozva, de nem Jim Beamet isznak és nem füves cigarettát szívnak, egyszerűen csak beszélgetnek egymással.
Általában következő természetjárásukról beszélgetnek, recepteket osztanak meg egymással, és igen, imádkoznak is. Ebben nem a vallás istene a lényeg, hiszen lehet az bármelyik vallás, a lényeg az elmélyülés, a remény és a hit az élet értelmében.
A negyedik kék zóna a costa ricai Nicoyai félszigeten található. Anicoyaiak egészségesek, az idős emberek is aktívak, részei a közösségnek, mindig akad tennivalójuk. A családi kapcsolatok itt is nagyon erősek, a generációk sokszor együtt laknak, és rendszeresen mennek látogatóba a szomszédokhoz, aktív szociális életet élnek.
Az ott található ivóvíz gazdag kalciumban és ásványi anyagokban, a D-vitamint a sok napsütés biztosítja, és az emberek este már csak könnyű vacsorát esznek, ami sokszor tartalmaz babot és kukoricát. Nicoya Peninsula lakosságánál inkább a gyümölcsök kerülnek előtérbe. A narancs, mangó, papaya, a kukorica, a bab, rizs, squash.
Az ötödik kék zóna a görögországi Ikária. A szigetet úgy emlegetik, mint a helyet, ahol az emberek egyészen egyszerűen elfelejtettek meghalni. A demencia aránya igen alacsony közöttük.
Mediterrán diétát követnek, kiemelendő, hogy sok krumplit és babot esznek. Szeretik a bort, idősen sem vetik meg a szerelem örömeit, és ők is sokszor tartanak pihenőt, sziesztát, hogy kikapcsolódjanak, feltöltődjenek napközben.
Ennek ellenére fizikailag aktívak, idős korukban is kertészkednek, és nem veszik körbe őket gépek, sok mindent készítenek kézzel, valamint mindannyian rengeteget gyalogolnak. Családi kapcsolataik erősek, közösségi életük élénk, sok baráttal veszik körbe magukat, az ünnepségeknek megadják a módját.
Tehát, mik a közös vonások ebben az öt kultúrában? Mi az, amit mindannyiuk megtesz? Sikerült 9 dolgot leszűrni. Igazából ezen kívül még 2 másik Kék zónát is megvizsgáltunk de ezek az elemek továbbra is megvoltak. Az első, és itt azt hiszem egy eretnekséget fogok mondani, egyikük sem sportol, legalábbis nem úgy, ahogy mi gondolunk a sportra.
Ehelyett úgy alakítják az életüket, hogy folyamatosan mindenféle fizikai tevékenységre legyen szükségük. Ezek a 100 éves okinawai nők leülnek, felállnak, földön ülnek, napi 30-40-szer.A szardíniaiak függőleges házakban élnek, fel-le járkálnak a lépcsőkön. Nincsenek okosotthonaik, nem élnek nagyon kényelmesen, nem gombokat nyomkodnak, és házhor rendelnek, ha kell valami, hanem elsétálnak a boltba és hazacipelik. Amikor szándékos fizikai tevékenységet folytatnak, olyasmit tesznek, amit élveznek.
Főleg gyalogolnak, ami az bizonyított módja a tiszta elme megőrzésének, és mindannyiuknak van kertje, amit maguk gondoznak, ápolnak.
Mindegyik kultúra kikapcsol egy időre. A szardíniaiak és az adventisták imádkoznak, az okinawaiak az őseiket tisztelik. Amikor az ember nonstop rohan és stresszes, a szervezetben egyfajta gyulladásos válasz alakulhat ki, amit az Alzheimer kórtól kezdve a szív és érrendszeri megbetegedéseken át még megannyi mindennel hoztak már összefüggésbe.
Nem kell hozzá sok, elég, ha egy negyed órára minden nap lelassítunk, ezt a gyulladásos állapot kialakulását megakadályozhatjuk. Endometriózisban ennek a pontnak kiemelt jelentősége van, emlékszel, milyen sokszor írtam már a metime, a bűntudat nélküli énidő fontosságáról?
Szavuk van az életcélra, lásd ikigai az okinawaiaknál. Az értelmes, hasznos élet fontos a számukra. Tudják, hogy a két legveszélyesebb év az életben egyrészt az az év, amelyben megszületünk, a csecsemőhalandóság miatt, a másik a nyugdíjba vonulás éve. Ezek az emberek tudják, mi a céljuk, és ezért élnek, ez közel plusz 7 évet jelent a várható életkorukban. Ezt a szemléletet támogatja a most megjelent Álmok, célok, tervek című legújabb könyvem is.
Nincs diéta, ami a hosszú élethez vezet. Ehelyett ezek az emberek minden nap esznek és isznak egy keveset. Növény alapú az étrendjük, nagyon sok babot és magvakat esznek. És vannak szuper módszereik a túlzott fogyasztás elkerülésére, apró dolgok, amik miatt fel kell állniuk az asztaltól a megfelelő időben.
Az ésszerű, lemondások nélküli Az Igazi Endometriózis Diéta is erről szól: az étel szeretetéről és élvezetéről, az ízekről, amelyekkel kifejezhetjük hálánkat a testünk iránt, amiért nap mint nap értünk dolgozik. A friss zöldségekkel, gyümölcsökkel, magvakkal,növényi alapú étrenddel támogathatjuk a testünket, hogy felvegye a kesztyűt az egészségünkért.
És még valami: az a mód, ahogyan az ezekben a kultúrákban élő emberek érintkeznek egymással. Nekik a család az első, a gyermekeikről és a szüleikről gondoskodnak. Mindannyian vallásos közösség tagjai, vagy hisznek valami náluk nagyobb, rajtuk túlmutató értelemben, és az ebben való meggyőződés az, ami 4-14 plusz évet jelent a várható életkorukban. A társasági élet hihetetlenül intenzív minden tárgyalt csoportban, ezek az emberek tudják, hogy a megfelelő törzsbe tartoznak. Vagy beleszületnek, vagy szándékosan a megfelelő emberekkel veszik körül magukat.
Ezekben a közösségekben az emberek egymást is inspirálják az egészséges életmódra. Köztudott, hogy ha a három, hozzád legközelebb álló ember elhízott, akkor neked is nagyobb az esélyed a túlsúlyra.
Ezekben a közösségekben mindenki a legjobbat igyekszik kihozni magából, és teszi ezt a legnagyobb természetességgel, szinte anélkül, hogy ennek tudatában lenne, hogy erre külön figyelmet kellene fordítania.
Ezt a könnyedséget tapasztaljuk meg az Igazi Endometriózis diéta esetében is, eleinte ott a fokozott figyelem, a tudatosság, aztán szépen lassan magától az életünk részévé válik az egészséges választásaink mentén az újfajta életmód, természetessé, egyszerűvé és magától értetődővé válik.
Önmagunk legjobb formája,a tünetek enyhülése, majd kicsattanó egészségünk pedig a legnagyszerűbb megerősítés, amely még inkább ebbe az irányba terel.
Leave a Reply