Statisztikák szerint a legtöbb kisbaba szeptember közepén születik.
Ebből a dátumból kiindulva, a várandósság idejét kiindulva a visszaszámolva kiderül, hogy a decemberi ünnepek idején a legmagasabb a fogamzási arány. Hogy mi lehet ennek az oka?
Elég csak logikusan belegondolnunk: vége az ünnepek előtti hajrának a munkahelyen, az ajándék-hajkurászásnak a tömött bevásárlóközpontokban, s amikor este elmennek a vendégek, végre elengedhetjük magunkat. Kipihenjük az egész éves munkát, és relaxáltabbak, nyugodtabbak vagyunk, végre van időnk igazán egymással foglalkozni.
Mindennek azért van termékenység-növelő hatása, mert a stressz, az állandó rohanás, kapkodás bizonyítottan csökkenti a sikeres fogamzás esélyét. A női ciklust a krónikus stressz, a kognitív és affektív állapot egyaránt befolyásolja.
Tartósan magas stressz-szint esetén egy úgynevezett CRH (Corticotrop releasing hormone) nevű stresszhormon gátolja a GnRH és az LH termelődését.
A GnRH felel a reprodukcióért és a szexuális működésért, az LH férfiakban a spermaképződésért , nőkben az ovulációért. Az akut és krónikus stressz ráadásul növeli a PRL (prolaktin) szekréciót, ami a tüszőérést gátolja. (Ha úgy érzed, nem tudsz megbirkózni a Téged érő stresszel, fordíts nagyobb figyelmet az egészséges táplálkozásra, a testmozgásra, tanulj relaxációs technikákat, vagy kérd pszichológus segítségét!)
Kívánom, hogy ez a karácsony a kikapcsolódásról, feltöltődésről szóljon, és akinél aktuális a babaproject, gondoljon erre a cikkre az Ünnepek alatt 😀
Árvai Nóra
Még több kutatás az EndoMailen
Leave a Reply