Ha egy ideje már pár nélkül vagy, ismerkedsz, keresel, húzogatod a Tindert vagy bőszen írod az e-maileket Elittárson, esetleg egy karantén utáni nyílt teraszon futottál bele egy szimpatikus fiatalemberbe, néhány találkozás után felmerülhet benned a kérdés, hogy mikor és hogyan beszélj a betegségedről- vagy sokkal inkább ahogy én nevezem, a speciális élethelyzetről, amiben vagy.
Érdekes az egyensúlyozás ezzel a kérdéssel, mert ha túl hamar elmondod, mondjuk az első randin rázúdítod, hogy neked van ez az endometriózis nevű izé, ami akár a gyerekvállalást is megnehezítheti számodra. Ha először találkoztok, akkor szegény fickó joggal nézhet nagyokat, hogy oké, de most igazából csak egy kávéra futottatok össze, nem a lagzi vendéglistát összeírni…
Amúgy sem különösebben első randis téma az endometriózis a szétszaladgáló méhszövet darabokkal, fájdalommal, elhúzódó menstruációval és darabos vérzéssel, potenciális meddőséggel…komolyan erről kellene beszélni a első vagy második közös vacsora felett? Ha egyszer pedig belekezdesz, még mindig ritka az, hogy a férfi tudja, mi ez, mert a kolleganőjének/tesójának/exének a húgának is ez volt, hanem általában egy kimerítőbb magyarázatot várnak.
Endo micsoda? Soem hallottam róla. Az meg mi?
Tény, hogy az internetes társkeresés időnyerés céljából nagyon koránra hozza, akár a profilodra is kirakatja veled, hogy akarsz-e gyereket vagy sem, de endometriózisban ez sem ilyen egyszerű, hiszen persze, hogy akarok, de vajon lehet is? Vagy persze, hogy akarok, de csak lombikkal lehet- ez vajon releváns információ egy fickónak, akinek az adatlapján „Mindenképpen” szerepel?
Viszont ha nem mondod el „időben”, akkor könnyen csaphat át oda a dolog, hogy te vagy a manipulatív rossz fej, aki galád módon kivárta, hogy kialakuljon a kötődés közöttetek, és akkor dobtad be a témát, amikor úgymond a másik fél az irántad érzett kialakulóban lévő szeretet miatt nem tud dönteni, és kelepcében érzi magát.
Van ezzel kapcsolatosan egy vicces történetem.
Feltűnt, hogy az EndoShop-on van egy kedves vásárlónk, aki időről-időre mindig rendelt egyet az Endometriózis Tájékoztató Füzet Hozzátartozóknak, Barátoknak-ból…
Mikor már a nyolcadik-kilencedik példánynál tartottunk, csak ráírtam viccesen…értem én, hogy nagy a család, és mindenkinek vesz belőle egyet, és ez nagyon kedves, de anyu és apu simán olvashatja ugyanazt a példányt…
…amire megtudtam, hogy a hölgy éppen netes társkeresőzik, és minden első randijára visz magával a füzetből, mert elege van, hogy ezen kell stresszelnie, hogy mikor mondja el az endót, és hogyan…
Ha túl korán mondja el, rámenősnek van titulálva, a srác megijed, hiszen csak egy kávéra futnak össze, nem a lagzira készülnek, nem akar gyermekvállalásról beszélgetni…
… ha viszont túl későn szól, akkor inkorrektnek van titulálva, hiszen már kialakult valamilyen szintű kötődés, és a férfiembernek nincs lehetősége dönteni, hogy vállalja-e ezt a macerásabb utat a gyermek felé…
Szóval, azóta első randi végén, ha szimpi volt a srác, a kezébe nyomja a tájékoztató füzetet, aztán a fiúra bízza, lesz e második randi. Szerintem őrülten vicces és vagány, imádom a kreatív megoldását!
Megkérdeztem, elárulhatom e itt nektek nyilvánosan- név nélkül természetesen- a jó hírt, hogy azóta már nem rendelgeti a füzeteket, mert az egyik füzet megfelelő kezekbe került. Nagyon tetszik nekem ez a kedves történet és örülök, hogy a Tájékoztató Füzetemmel egy kicsit részese lehettem a pár egymásra találásának.
De a probléma ettől még adott.
A témával kapcsolatban, hogyan ismerkedjek endósan, hogyan mondjam el, mikor mondjam el, hogyan beszéljek erről- rengetegen kérdeztek, sok ügyfelem életét is kísérik ezek a kérdőjeles felhők.
Szóval, ahogy már azt az EndoBlognál megszokhattátok, ha egy probléma felüti a fejét, akkor igyekszem mindent elkövetni, minden követ megmozgatni hogy végére járjak, és segítsek nektek ezekben a nehéz szituációkban.
Kidolgoztam hát erre egy metódust, amit lehet alapnak venni és saját képedre formálni.
A jövő héten érkezik az ezzel kapcsolatos videóm az EndoBlog és egy EndoVideo is. Iratkozz fel Az EndoBlog Youtube csatornájára, az EndoVideo-ra, hogy le ne maradj róla!
Addig is, ha van kérdésed, vagy történeted a témával kapcsolatban, írd meg nekem ide:
contact@endoblog.hu
Árvai Nóra
az EndoBlog.hu pszichológus bloggere, szexuálpszichológiai szakpszichológus, perinatális szaktanácsadó, táplálkozási-és életvezetési tanácsadó, az Endometriózis Lexikon és további 6 könyv szerzője
Leave a Reply