2020-ban március 13-án pénteken fogadtam az utolsó ügyfelemet, aki személyesen érkezett hozzám a rendelőbe. Már hetek óta minden a koronavírustól volt hangos, és igyekeztem én is felkészíteni a munkahelyem, vettem professzionális légfertőtlenítő készüléket, mindenhol kézfertőtlenítőt helyeztem ki, és rendeltem helyes kézmosás, az alkoholos kézfertőtlenítés szabályai táblákat, maszkokat… Full jellemző rám, hogy mire elkészültem, végül mégis úgy döntöttem, a legteljesebb biztonság pácienseim számára az online találkozás és a maradjotthon.
A pácienseim ügyfeleim döntő többsége rugalmas volt, és hogy azon szerencsések közé tartozom, akik megszakítás nélkül végezhették a munkájukat a pandémia alatt is. Egyetlen hétvége alatt átszerveződtünk teljesen online üzemmódba, és izzítottuk a Skype, Messenger Videó, FaceTime, Viber, WhatsApp és Zoom vonalakat.
A helyzet az, hogy a dolog nem egyszerűen bevált, hanem a pácienseim és az én életemet is még könnyebbé, élvezhetőbbé, fenntarthatóbbá és szabadabbá tette. Most már 4 éve dolgozom szakpszichológusként és életmódorvosként kizárólag online.
Terjedt anno egy táblázat arról, miért fárasztóbb az online munkavégzés, említik a fokozott önreflexiót, a fókuszált figyelmet, a technikai bakikat, a fizikai díszkomfortot és a multitaskingot. Ezeket fogom most sorra megcáfolni, vagy ha van benne valami, akkor megoldási javaslatokat adni a kiküszöbölésükre.
Nézzük egyenként.
Fokozott önreflexió, tehát hogy a beszélgetések alatt egy kis ablakban mindig ott az saját képed is, látod magadat is, és ez időnként arra késztet, hogy magaddal, a megjelenéseddel legyél elfoglalva- ezzel pszichológusként nem értek egyet. A magam megjelenésére ott vannak a szünetek, a konzultációs óra az ügyfélről szól, teljes mértékben. Az ő életében az elmúlt egy vagy két hétben az én hajamnál jóval fontosabb dolgok történtek, és arra szerződünk, hogy azzal fogunk foglalkozni, a hajamat nem említettük… Ha bárkit mégis zavarna a kis kockában a saját feje, akkor a saját kép egyébként a legtöbb applikációban lekicsinyíthető vagy teljesen kikapcsolható.
Multitasking– ezt el tudom képzelni, ha az ember nem egy másik emberrel beszél szemtől szemben. Ha mondjuk irodai munkát végzel, biztosan több ablak van megnyitva, de egy beszélgetés alatt nem lehet szudokuzni vagy kiskutyás videókat nézegetni, nem lehet egyszerre több emberrel beszélgetni egy időben, szóval itt nem játszik a több nyitott ablak jelenség, hiszen kommunikáció gördülékenysége sínylené meg. Pszichológusként, oktatóként egyértelműen online is ugyanúgy a teljes figyelmemet adom a páciensemnek, mintha ott ülne velem szemben.
Fizikai diszkomfort- ez megint csak egyéni döntés, hiszen otthon is figyelhet arra az ember, hogy legyen egy kényelmes széke. Mivel a rendelőmaz otthonomtól fél emeletnyire található, így én minden nap átmegyek és a munkahelyemről dolgozom, tehát pontosan ugyanazon a széken ülök, ahol ülnék akkor is, ha személyesen fogadnám a pácienseimet, pontosan ugyanannyi órán keresztül. Nem lett ettől mozgásszegényebb az életem, hiszen akkor sem táncolunk a konzultáción, ha személyesen vagyunk jelen, hanem, bármilyen unalmasan is hangzik- csak ülünk akkor is. Az ülő életmódból adódó rizikókat napi edzésekkel igyekszem csökkenteni, ahogy tettem azt a pandémia előtt is.
Technikai bakik- ez előfordulhat, de ha az ember felkészült, minimalizálhatja ennek a kockázatát. Elmondom az én módszeremet, hátha másnak is segít. A pszichológus úgy tekint a stabil internetre, mintha az élete függne tőle. Előfizettem egy atom biztos mega csomagra a wifit illetően, de ha a wifivel bármi gond adódna, akkor is ott van a mobiltelefonom megosztható korlátlan mobilnet, ami bármikor kihúzna a slamasztikából. Tehát amit javaslok, az a dupla biztosítás az internetelérést illetően és az összekapcsolódás mikéntjét illetően is. Minden páciensemmel több módon is összekapcsolódunk, így ha gond lenne a Skype-pal, azonnal tudunk váltani Viberre vagy Messengerre, nem kell egymás keresésével hirtelen bajlódnunk.
Fókusz – itt arról van szó, hogy személyes találkozásnál automatikusan vándorol a tekintet a beszélgetőpartner és a környezet között, ami pihentető hatású, online kommunikációnál viszont hajlamosak vagyunk teljesen rázombulni a képernyőre. Ez tényleg így van, ezért a megoldásom az, hogy igyekszem emlékeztetni magamat ara, hogy rendszeresen pislogjak, valamint egy hosszabb ebédszünetet iktatok be minden nap, valahol a nap közepén. Ekkor nem csak befalom az ebédet, de ki is megyek a szabadba, pihentetem a szemem, esetleg egy kicsit szemtornázom is, és minden páciens között kinézek egy percre az ablakon a zöldbe, hogy távolra is nézzek- nem tudom, igaz-e, még a nagymamámtól hallottam, hogy ez fontos, nekem mindenesetre bejön és megoldja ezt a kihívást. Mindenkinek javaslom, akik képernyő előtt töltik a napjaik egy részét, nem csak pszichológusoknak, oktatóknak. Anno a karantén elején még vettem egy szemcseppet, hogy majd biztosan kelleni fog, de szerencsére ezekkel a módszerekkel végül egyáltalán nem volt rá szükség.
Figyelmi túlterheltség – ez arról szól, hogy online munkavégzés esetében otthon több lehet a figyelmet elterelő tényező, például a szintén otthonról dolgozó párod hangja, amint telefonál, stb- ami után nehezebb visszafókuszálni. El tudom képzelni, hogy ez otthoni munkavégzés esetén tényleg így lehet, ezért is örülök, hogy mindennap besétálhatok a rendelőbe és a megszokott helyemről dolgozhatok teljes nyugalomban. Aki otthonról dolgozik, annak zajszűrős fejhallgatót, szuper mikrofont és a családdal megbeszélt, átbeszélt, közösen elfogadott „home office” szabályokat javaslok ennek a nehézségnek az elkerülése érdekében.
Bár mint pszichológus fajtának, nekem is lételemem az emberek közelsége, szerencsére az online konzultációk minden percét éppen ugyanúgy élvezem, mint a személyesekét, és boldog vagyok, hogy a pácienseim, a ti visszajelzéseitek is ezt mutatják. Régóta kétlaki életet élek, régebben sokszor hetek kimaradtak egy-egy konzultáció között mert éppen utaztam. Az online munka olyan szabadásgot ad, amit semmi más, a világ bármely pontjáról tudok kapcsolódni hozzátok.
Foglalj szuperkényelmes, fenntartható online időpontot egészségpszichológiai konzultációra vagy életmódorvoslásra ITT
Leave a Reply